مرکز آموزش و مشاوره روانشناختی

انـتـخــاب

  • ورود

برنامه‎ های آموزشی

• مؤسسه

مؤسسه ویلیام گلسر در سال ۱۹۶۷ در لس‌آنجلس توسط روانپزشک شهیر ویلیام گلسر بنیان‌گذاری شد. از آغاز هدف اصلی مؤسسه فراهم‌سازی آموزش رسمی واقعیت درمانی بود. اما دکتر گلسر در طی سالهای متمادی تئوری و روش خود را بسط و توسعه داد و اکنون تئوری انتخاب و کاربست‌های گوناگون آن پایة اصلی آموزش‌های رسمی مؤسسه محسوب می‌شود. علاوه بر آن آموزش مفاهیم مدیریت راه برانه به عنوان یکی از کاربست‌های عملی تئوری انتخاب در محیط کار، از مؤلفه‌های مهم آموزش‌های مؤسسه است. آموزش فشردة بصورت دوره‌های آموزشی سه و چهار روزه در سرتاسر جهان به ویژه در اروپا، امریکا، استرالیا  و ایران برگزار می‌شود. در این دوره‌ها افراد با سوابق تحصیلی و حرفه‌ای مختلف از دست‌اندرکاران سلامت روانی (روانپزشکان، روان‌شناسان بالینی، مشاوران، معلمان، مدیران آموزشی و مدیران اداری، ‌صنعتی، بازرگانی کانون اصلاح و تربیت) شرکت می‌کنند. در صورت درخواست سازمان یا مؤسسه‌ای برای آموزش‌های خاص برای کارکنان سازمان خود، مؤسسه مربیان صاحب صلاحیت خود را برای آن منظور اعزام می‌دارد. لیست مربیان صاحب  صلاحیت و مورد تأیید مؤسسه در وب‌سایت www.wglasser.com آمده است.

گواهینامة رسمی واقعیت درمانی

برای شرکت در دوره‌های فشرده تئوری انتخاب و واقعیت درمانی نیازی به داشتن تحصیلات در رشته خاصی نیست. افراد با سوابق تحصیلی مختلف می‌توانند دوره ها را بگذرانند. تمام دوره‌ها برای افراد به صورت گروههای اختصاصی برگزار می‌شود. روانپزشکان و روانشناسان و مشاوران در گروههای مشابه آموزش می‌بینند، معلمان و مدیران آموزشی و دیگر گروه‌های خاص خود و مدیران صنایع و اداری نیز در دوره‌های خاص خود شرکت می‌کنند. دوره‌های آموزشی عبارتند از: ۱ ـ دورة فشردة‌ پایه ۲ ـ دورة عملی پایه ۳ ـ دورة پیشرفته ۴ ـ دورة پیشرفته عملی ۵ ـ دورة گواهینامه

در دورة گواهینامه طی چهار روز شرکت‌کنندگان مهارت و دانش آموخته شده طی چهار دورة قبلی را به نمایش می‌گذارند. دوره‌های آموزش از دورة فشرده تا گواهینامه حداقل ۱۸ ماه بطول می‌انجامد. تمام دوره‌های آموزشی توسط مربی صاحب صلاحیت مؤسسه تدریس می‌شود. آموزش‌ها به صورت کارگاههای عملی و در گروههای کوچک برگزار می‌‌گردد. علاوه بر تدریس مفاهیم، بحث‌های گروهی، فعالیت‌های جمعی، بازی و ایفای نقش و کار با مراجعه به تمرین در گروههای سه نفره با تأکید بر ارزیابی شخصی یا خودسنجی از مؤلفه‌های اصلی آموزش‌های گلسری است.

تأکید مؤسسه این است که افراد با مربیان متفاوتی دوره‌ها را بگذرانند. مربیان دوره‌های پیشرفته توسط مربی دورة عملی پایه به شرکت‌کنندگان معرفی می‌شوند.

متخصصین مدارس کیفی (Quality School Specialist)

پس از اتمام دورة پیشرفته عملی و دورة گواهینامه، علاقمندان می‌توانند در آموزش‌های ویژه مدارس کیفی شرکت کرده و به عنوان متخصص مدارس کیفی فعالیت کنند. برنامة مدارس کیفی دورة آموزش ویژه مدارس در وب‌سایت مؤسسه بطور مبوسط شرح داده شده است.

برنامة آموزشی مدارس کیفی (Quality School Training Program) برنامه مدارس کیفی بر پایة مفاهیمی که دکتر گلسر در کتاب خود با عنوان «مدارس کیفی» و کتاب اخیرش «تئوری انتخاب، روان‌شناسی نوین آزادی شخصی» آورده است استوار است. هدف اصلی برنامه مدارس کیفی کمک به مدارس در جهت تغییر سیستمیک  برای تبدیل شدن به یک مدرسة کیفی  همه جانبه است. در این فرایند نقش مدیر به عنوان تسهیل‌گر اصول مدیریت راه برانه، اساسی است. هنگامی که کارکنان مدرسه به چشم‌انداز ایجاد کردن یک مدرسه کیفی متعهد شوند و بخواهند در ساختار آموزشی تربیتی مدرسه تغییراتی انجام دهند آنگاه دورة فشرده پایه به آنها ارائه می‌شود. مدارسی که در فرایند کیفی شدن گام برمی‌دارند می‌توانند به عضویت انجمن یا کنسرسیوم مدارس کیفی در آیند. این انجمن متشکل از مدارسی است که برای ایجاد تغییرات سیستمیک در ساختار خود با یکدیگر همکاری می‌کنند.

برنامة ‌انتخاب (Choice Program)

این برنامه یک رویکرد فراگیر برای پیشگیری از مصرف مواد است که به دانش آموزان پایه‌های چهارم دبستان تا کلاس هشتم (سوم راهنمایی قدیم) ، ارائه می‌شود. در این برنامه به آنها توضیح داده می‌شود که مغز آنها چگونه دست به انتخاب می‌زند و آنها چگونه از این توضیحات و دانش بدست آمده از آن می‌توانند استفاده کنند تا رفتارهای مسئولانه‌ای را انتخاب کنند. رفتارهایی مانند عدم استفاده از موادمخدر و یا حتا مشروبات الکلی. هستة مرکزی این برنامه، یک فیلم ویدئویی است بنام «مغزِ سامی» و در کنار آن ۳ کتاب کار (که می توان از روی آن کپی کرده و در کلاس‌های مختلف استفاده نمود). این برنامه به گونه‌ای طراحی شده است که والدین / معلمین و دانش‌آموزان می‌توانند بطور فردی از آن استفاده کنند.

کتاب‌ها و مطالب آموزش

تمام کتاب‌های دکتر گلسر را می‌توان از دفتر مؤسسه و یا بطور اینترنتی از طریق وب‌سایت مؤسسه خریداری کرد. علاوه بر کتاب،  مواد آموزشی دیگر مانند سی‌دی، دی‌وی‌دی و کتابچه‌های اختصاصی که برای آموزش تئوری انتخاب، واقعیت درمانی و مدیریت راه برانه طراحی شده است نیز برای خرید در دسترس است. ترجمه تمامی آثار دکتر گلسر و دیگر مواد آموزشی مربوط به این تئوری در ایران موجود است.

تئوری انتخاب Choice Theory

تمامی آموزش‌های مؤسسه بر بنیاد تئوری انتخاب استوار است. شالودة تمامی آموزش‌های مؤسسه، تئوری انتخاب است. تئوری انتخاب می‌گوید که تمام آنچه از ما سر می‌زند «رفتار» است و تقریباً تمامی رفتارها انتخاب می شوند و دیگر اینکه ما همواره توسط ژن‌های خود و از درون برانگیخته می‌شویم تا پنج نیاز اساسی خود را برآورده کنیم: نیاز به عشق و احساس تعلق، نیاز به قدرت وپیشرفت، نیاز به آزادی، نیاز به تفریح و نیاز به بقا. در عمل مهمترین نیاز، عشق و احساس تعلق است، چرا که نزدیکی و پیوند با افرادی که برایمان مهم‌اند، پیش‌نیاز ارضاء دیگر نیازهاست. پیشنهاد اکید ما این است که “تئوری انتخاب جایگزین «روان‌شناسی کنترل بیرونی»، یعنی روان‌شناسی که امروزه تقریباً تمام مردم دنیا از آن استفاده می‌کنند، شود. متأسفانه این روان‌شناسی، مبتنی بر اجبار، زور و تنبیه، تخریب‌گر روابط انسانی است. وقتی چنین روان‌شناسی در روابط دو نفره بکار گرفته می‌شود، همواره امکان و توانایی ارضاء‌ نیازهای یکی یا هر دو نفره درگیر در آن رابطه از بین می‌برد و نتیجه‌اش آن می‌شود که افراد از کسی که دوست دارند با او پیوند داشته  و با او صمیمی و نزدیک باشند دور می‌شوند. قطع پیوند و رابطه ریشه تقریباً تمامی مشکلاتی است که به آن “بیماری روانی”،  اعتیاد به مواد، خشونت، جرم، شکست تحصیلی، کودک‌ آزاری و همسر آزاری می‌گویند. کتاب “تئوری انتخاب دکتر گلسر منبع اصلی تمامی آموزش‌های مؤسسه است.